Artykuł sponsorowany

Co warto spróbować w karczmie góralskiej?

Co warto spróbować w karczmie góralskiej?

Tradycje kulinarne góralskiej kuchni są bogate i różnorodne, a smaki potraw zainspirowane są zarówno przez surowe warunki panujące w górach, jak i wpływy kultur sąsiadujących z Polską. Karczmy góralskie to nie tylko miejsca, gdzie można spróbować tych wyjątkowych dań, ale także poznać atmosferę i kulturę Podhala. Wśród wielu smakołyków, które warto spróbować podczas wizyty w karczmie góralskiej, warto wymienić kilka szczególnie charakterystycznych dla tego regionu.

Oscypek i bundz

Oscypek to najbardziej znany i rozpoznawalny ser góralski, produkowany z mleka owczego według tradycyjnej receptury. Wyróżnia się charakterystycznym kształtem oraz wyjątkowym smakiem, który uzyskuje się poprzez wędzenie sera na drewnie. Oscypek podaje się często z żurawiną lub innymi owocami, a także jako przekąskę do piwa. Bundz to kolejny ser produkowany na Podhalu, tym razem z mleka krowiego. Jest to ser biały, miękki i delikatny w smaku.

Placki po góralsku

Placki po góralsku to jedno z najbardziej popularnych dań podhalańskiej kuchni. Są to placki ziemniaczane, smażone na złoty kolor, podawane z sosem śmietanowym z dodatkiem boczku, cebuli i pieczarek. Placki po góralsku są sycące i smaczne, a ich przygotowanie wymaga zarówno umiejętności, jak i cierpliwości.

Kwaśnica

Kwaśnica to tradycyjna zupa góralska, której głównym składnikiem jest kiszona kapusta. Do przygotowania kwaśnicy używa się także wędzonego boczku, kiełbasy, suszonych grzybów i przypraw. Zupa ta ma charakterystyczny kwasowy smak oraz bogaty aromat, a podawana jest zazwyczaj z chlebem żytnim jako dodatkiem lub w chlebie zamiast talerza.

Żurek góralski

Żurek góralski różni się od tradycyjnego żurku przede wszystkim tym, że zawiera więcej mięsa. Oprócz kiełbasy i boczku dodaje się do niego również wędzoną żebrowinę oraz suszone grzyby. Zupa jest sycąca i aromatyczna, a jej smak doskonale komponuje się z chrupiącym chlebem żytnim.

Fasolka po bretońsku po góralsku

Fasolka po bretońsku to danie znane w całej Polsce, jednak na Podhalu przygotowuje się je w nieco inny sposób. Głównymi składnikami są fasola, boczek, kiełbasa, cebula oraz koncentrat pomidorowy. W wersji góralskiej fasolka jest bardziej pikantna i zawiera więcej mięsa.

Kluski z makiem

Kluski z makiem to tradycyjny deser, który można znaleźć np. w karczmie góralskiej w Ustroniu. Przygotowuje się go z ugotowanych klusek śląskich, maku, miodu i orzechów. Deser ten ma słodki smak i niepowtarzalny aromat, a podawany jest z cukrem pudrem oraz śmietaną.

Sękacz

Sękacz to ciasto drożdżowe, pieczone na specjalnym rożnie nad ogniem. Jego charakterystyczny kształt przypomina choinkę, a smak jest delikatny i aromatyczny. Sękacz podaje się zazwyczaj na deser, jednak może być również dodatkiem do herbaty czy kawy.

Podsumowując, karczma góralska to miejsce, gdzie można poznać bogactwo smaków i tradycji kuchni podhalańskiej. Warto spróbować zarówno dań na bazie mięsa, jak i wegetariańskich przysmaków oraz deserów. Każde z tych potraw ma swoją historię i wartość kulinarną, a ich degustacja pozwoli lepiej zrozumieć kulturę i obyczaje górali.